Powiatowy Urząd Pracy w Kościanie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony koscian.praca.gov.pl.
Data publikacji strony internetowej: Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności i wyłączeń wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- W części filmów nie ma napisów;
- Część pól formularza kontaktowego ma etykiety niepowiązane z polami. W razie problemów, możesz kontaktować się z nami, pisząc także na adres e-mailowy lub dzwoniąc do nas;
- dokumenty DOC, DOCX, PDF nie są poprawnie odczytywane przez programy dla osób niewidzących (np. nieprawidłowo przygotowane tabele, wykresy, obrazki, brak sekcji nawigacyjnych, tytułu itp.). Aktualnie trwają prace nad konwersją wszystkich plików DOC, DOCX, PDF do wersji dostępnych cyfrowo.
Treści nieobjęte przepisami
- Dokumenty opublikowane przed 23 września 2018 r. nie są dostępne cyfrowo. Jeśli potrzebujesz, któregoś z nich w formie dostępnej, skontaktuj się z nami i wskaż, o który dokument chodzi.
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Mirosława Wilka - mejlowo poks@praca.gov.pl lub telefonicznie 65 512 10 55.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:
- Ewa Beba — Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kościanie,
- Adres: ul. Ks Prymasa Stefana Wyszyńskiego 8, 64-000 Kościan
- mejl: poks@praca.gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Dostępność architektoniczna
Powiatowy Urząd Pracy w Kościanie — ul. Ks Prymasa Stefana Wyszyńskiego 8, 64-000 Kościan
Budynek Urzędu jest budynkiem II piętrowym. Do budynku Urzędu prowadzi wejście od ul. Ks Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wejście znajduje się na paterze, na poziomie chodnika. Nawierzchnia przed wejściem głównym jest utwardzona i wyłożona kostką. Wielkość wejścia głównego do budynku umożliwi osobom na wózkach inwalidzkich dostanie się bez przeszkód do budynku.
Dla osób na wózkach dostępne są tylko pomieszczenia na parterze. W budynku nie ma windy. Na schodach zamontowane są poręcze. Znajdujące się na parterze toalety dla klientów Urzędu dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd nie posiada miejsc parkingowych
Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do budynku Urzędu. Warunkiem skorzystania z tego uprawnienia jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego. Osoba niepełnosprawna jest odpowiedzialna za szkody wyrządzone przez psa asystującego.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
W Powiatowym Urzędzie Pracy nie ma pętli indukcyjnych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a, nie ma również druku (napisów) powiększonego dla osób niewidomych i słabowidzących. Wewnątrz budynku brak oznaczenia kontrastowego. W celu uzyskania pomocy w załatwieniu spraw w Urzędzie należy poinformować pracownika znajdującego w punkcie informacyjnym (umiejscowionym na parterze, na wprost głównych drzwi wejściowych) o ograniczeniach związanych z niepełnosprawnością, w szczególności w zakresie poruszania się, zwłaszcza gdy niepełnosprawność nie jest widoczna. Pracownik Urzędu zajmujący się merytoryczną obsługą klientów, wezwany przez pracownika znajdującego w punkcie informacyjnym, zgłosi się do punktu informacyjnego w celu obsługi osoby z niepełnosprawnością. Obsługa osób z niepełnosprawnością narządów ruchu odbywa się na parterze.
W recepcji i w każdym innym miejscu można skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online. Usługa jest dostępna w godzinach pracy urzędu. Usługa jest bezpłatna dla osób niesłyszących i Głuchych.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
Osoba niepełnosprawna zwana dalej osobą uprawnioną ma prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej w kontaktach z Powiatowym Urzędem Pracy. Przez osobę przybraną należy rozumieć osobę, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw w organach administracji publicznej.
Powiatowy Urząd Pracy w Kościanie udostępnia osobom uprawnionym następujące środki wspierające komunikowanie się:
- poprzez pocztę elektroniczną na adres poks@praca.gov.pl,
- przesyłanie wiadomości tekstowych z wykorzystaniem wiadomości SMS - nr telefonu 605 214 111
- przesyłanie faksów - nr telefonu - 65 512 10 55, wew. 267,
- listownie na adres: 64-000, Kościan, ul. Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 8,
- elektronicznie poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą na adres skrytki ePUAP: /PUPwKoscianie/SkrytkaESP,
- elektronicznie na adres skrzynki do e-Doręczeń: AE:PL-21933-24640-JHUSR-25.
Urząd zapewnia dostęp do świadczenia usług tłumacza:
- polskiego języka migowego PJM,
- systemu językowo-migowego SJM,
- sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych SKOGN.
W zakresie PJM świadczenie jest realizowane przez pracownika Powiatowego Urzędu Pracy w Kościanie Panią Bernadettę Wawrzyniak nr telefonu - 65 512 10 55, nr wewnętrzny 251.
Wyżej wymienione świadczenie usług przez tłumacza jest bezpłatne dla osoby uprawnionej, będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 r., poz. 44). Osoba uprawniona, będąca osobą niepełnosprawną, jest zobowiązana zgłosić Powiatowemu Urzędowi Pracy chęć skorzystania ze świadczenia, ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się, co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych. Zgłoszenie to może być dokonane Powiatowemu Urzędowi Pracy na piśmie lub poprzez przesłanie zgłoszenia na adres e-mail Urzędu. Zgłoszenie powinno zawierać następujące elementy: imię i nazwisko osoby uprawnionej, propozycję terminu, wskazanie metody komunikowania się, krótki opis sprawy do załatwienia w Urzędzie, adres kontaktu zwrotnego, na który zostanie przesłana informacja z potwierdzeniem spotkania. Do zgłoszenia powinna być dołączona kopia orzeczenia o niepełnosprawności.
Po dokonaniu zgłoszenia Powiatowy Urząd Pracy zapewnieni obsługę osoby uprawnionej w uzgodnionym wspólnie terminie. W przypadku braku możliwości realizacji świadczenia Powiatowy Urząd Pracy w Kościanie zawiadomi wraz z uzasadnieniem osobę uprawnioną, wyznaczając możliwy termin realizacji świadczenia lub wskazując na inną formę realizacji uprawnień określonych w wyżej wymienionej ustawie.